Nawigacja

Jarkmark Jagielloński 2014wersja do druku

Jarmark Jagielloński 15-17 sierpnia 2014
Stare Miasto w Lublinie

 

PLAKATnet__1_.jpgDuma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii pozostawionej przez pokolenia, pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina oraz głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.

 

Jarmark Jagielloński, nawiązując do tych tradycji prezentuje i propaguje bogactwo kultury tradycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej. Sztuka i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji prezentowane są zarówno w formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirowanymi folklorem. Wszystko to na uliczkach Starego Miasta w Lublinie, gdzie słychać szepty legend lubelskich.

 

O wyjątkowości Jarmarku Jagiellońskiego nie stanowią wyłącznie kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem, ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, spektakle teatralne, pokazy filmowe, działania parateatralne, czy wreszcie barwne pochody dwumetrowej kury. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego proponujemy bogatą ofertę warsztatów – tańca, śpiewu, nauki rzemiosła, które pozwolą na bezpośredni kontakt z twórcami ludowymi, miłośnikami i kontynuatorami tradycji.

  

Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2014:

 

Jarmark Rękodzielniczy

250 wystawców z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Litwy i Polski

na straganach m. in.: drewniane zabawki – koniki, klepoki, ptaszki, gliniane buńki, durszlaki, donice, rzeźba ludowa – Chrystus Frasobliwy, postaci świętych, szopka, anioły; malarstwo ludowe na płótnie i na szkle; ikony, wyroby kowali – podkowy, kute krzyże; beczki od bednarzy, kosze wiklinowe, koronka klockowa, haft łowicki,  swojskie jadło

warsztaty i pokazy rzemiosła: Letnia Szkoła Wycinanki, warsztaty malowania na szkle,  plecionkarstwa, wycinanki, szycia czapek gamerek, plastyki obrzędowej i zdobniczej, pokazy kowalskie, garncarskie, koronki klockowej. 

 

Jarmark Kulturalny

koncerty: „Terra Kozakorum – Tradycyjne Pieśni i Melodie Ukrainy”, Lautari, Burdon, Karolina Cicha Trio, Mashala Doza, Romengo, Hulajhorod

 występy kapel: Holloenek Hungarica, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Tęgie Chłopy, Kapela Maliszów, Romuald Jędraszak i koźlarze ze Stęszewa, Hałas Trio, Kapela Ciekoty, Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli

wieczorne potańcówki jarmarkowe

warsztaty muzyczne i taneczne

Kino Jarmarkowe z Muzyką na Żywo

wystawy

spektakle

– Jarmarkowe Podwórko – gry i zabawy tradycyjne

  

Zapraszamy do zwiedzania Starego Miasta i Jarmarku z lubelskimi przewodnikami.

 

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne.

 

Punkty informacyjne Festiwalu

·      Deptak pod Ratuszem

14 sierpnia / 12:00 – 18:00

15-17 sierpnia / 10:00 - 19:00

·      Błonia pod Zamkiem

15-17 sierpnia / 10:00 - 19:00


Biuro Festiwalowe

Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, I piętro

·      15 sierpnia / 7:00 – 18:00

·      16-17 sierpnia / 10:00-18:00

 

Do Biura Festiwalowego zapraszamy po odbiór wejściówek na wydarzenia w Teatrze Starym codziennie w dniu wydarzenia od godz. 10:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.